Slajd 1
Slajd 2
Slajd 4
Slajd 5

Muzyka łagodzi obyczaje, czyli jak Ostróda została miastem partnerskim Ocho Rios na Jamajce

W bieżącym roku Ostróda Reggae Festival osiągnął pełnoletniość, to już 18 edycja tej największej w Europie Środkowej imprezy w rytmach reggae. Przez te lata na 3 scenach wystąpiło ponad 1.000 wykonawców, przewinęło się ponad 100.000 ludzi, miasto Ostróda stało się znane praktycznie na całym świecie.

Dowodem na to jest m.in. wydarzenie bez precedensu, które nastąpi 6 lipca o godz. 12.30 w ostródzkim zamku. Będzie to podpisanie umowy partnerskiej między Miastem Ostróda, a regionem St. Ann i miastem Ocho Rios na Jamajce. Można śmiało stwierdzić, że stało się to dzięki Ostróda Reggae Festival i konsekwentnie budowanej przez miasto i organizatorów tej marki. W podpisaniu umowy uczestniczyć będzie także Pani Milena Łukasiewicz – szefowa misji dyplomatycznej w Carracas w Wenezueli.

Historia nawiązania kontaktów między naszymi miastami  przedstawia się następująco:

Pomysł partnerstwa narodził się 2012 roku po wizycie dwóch pań na Ostróda Reggae Festiwalu, artystki Tanyi Stephens J Maxine Gawron, koordynatorki teraźniejszej wizyty. Jednak dopiero w 2016 roku organizatorzy Ostróda Reggae Festival podczas swojej wizyty na Jamajce nawiązali kontakt z Konsul Polski na Jamajce, Panią Ireną Cousins. Rozmowy zaowocowały oficjalną propozycją ze strony odpowiedzialnej za rejon Karaibów Ambasador Polski w Caracas, Pani Mileny Łukasiewicz. Po wymianie korespondencji z Jamajką, władze największego tamtejszego województwa (parish) Saint Ann, z siedzibą w St. Ann’s Bay, zadecydowały na swoim forum, że jamajskim miastem partnerskim będzie Ocho Rios.

Ocho Rios jest jednym z głównych ośrodków turystycznych na Jamajce o populacji 20.000 mieszkańców. W pobliżu od 25 lat odbywa się najważniejszy festiwal muzyki reggae na Jamajce – Rebel Salute. Region Saint Ann to również miejsce urodzenia tak ważnych dla Jamajki bohaterów jak Bob Marley, Marcus Mosiah Garvey czy Burning Spear.

Wymiana kulturalna i turystyczna między miastami będzie wspaniałą okazją do wzajemnego zbliżenia i otworzy dalsze możliwości na drodze poznania odmiennej kultury i obyczajów. To również ukoronowanie wieloletniej współpracy kulturalnej, w wyniku której Ostróda Reggae Festival jest znaną marką na Jamajce. Na przestrzeni lat festiwal odwiedziły setki jamajskich artystów. W 2015 roku impreza była też miejscem oficjalnych polskich obchodów 50-lecia niepodległości Jamajki i gościła jamajski korpus dyplomatyczny.