Slajd 1
Slajd 2
Slajd 4
Slajd 5

Miasto Osterode zaprosiło 19 października na uroczystość z okazji 25-lecia partnerstwa między Ostródą a Osterode am Harz delegację z Ostródy. Zaczęło się od aktu flagowego przed magazynem Harzkorn. Po powitaniu przez burmistrza Klausa Beckera gości z bliźniaczych miast Ostróda i Armentières, a także obecnych radnych i prezenterów, zespół muzyczny straży pożarnej Dorste wykonał hymn po polsku i niemiecku oraz hymn europejski. W sali obrad gości uroczystości przyjęli muzycznie Melanie Mau i Martin Schnella. Oprócz Burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka, Burmistrz Klaus Becker powitał również Burmistrza Bernarda Haesebroecka, który specjalnie przybył z Armentières, aby złożyć gratulacje z okazji rocznicy. Wszyscy mówcy oddali hołd osobom odpowiedzialnym, które 25 lat temu zainicjowały partnerstwo między Ostródą i Osterode am Harz, a także osobom, które rozwijały je przez lata.

W ramach partnerstwa miast rozwinęła się ścisła współpraca, a ostatecznie bliska przyjaźń i trwa ona nadal. Podkreślili także znaczenie partnerstwa miast dla Europy. Wielka polityka w Warszawie, Paryżu, Berlinie i Brukseli mogłaby zapewnić ramy dla wspólnej Europy, ale my ludzie musielibyśmy wypełnić te ramy życiem, ponieważ w przeciwnym razie wszystkie wspólne umowy byłyby tylko marnotrawstwem i bezwartościowe, Klaus Becker wyraził to słowami: „W ciągu moich ponad 15 lat urzędowania byłem świadkiem pozytywnego rozwoju Ostródy” - powiedział i miał najwyższy szacunek dla osiągnięć osób odpowiedzialnych za miasto na przestrzeni lat. Ale ważniejsze niż rozwój infrastruktury jest zbliżenie mieszkańców obu miast.

Burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak podkreślił znaczenie 25-lecia zbiegającego się z 15-leciem przystąpienia do Unii Europejskiej i 690-leciem nadania praw miejskich Ostródzie. Współpraca między dwoma miastami przyczyniła się do wzajemnej tolerancji, a umowa została wypełniona życiem. Podkreślił zwłaszcza wymianę młodzieży i wymianę kulturalną, także na poziomie sportowym. Partnerstwo miast z Osterode am Harz umożliwiło także pozyskanie środków na rozwój miasta Ostródy i powiatu. Przemówienie Burmistrza Michalaka zostało przetłumaczone na język niemiecki przez Henryka Hocha, który otrzymał specjalny hołd od Klausa Beckera za wkład w partnerstwo miast.

Bernard Haesebroeck pogratulował aktorom partnerstwa miast, ich działań, które charakteryzowały się wzmocnieniem przyjaźni. Ponadto chwalił pracę ustępującego burmistrza Klausa Beckera słowami: „Są ludzie, którzy mogą patrzeć w przyszłość - ale także ci, którzy pozytywnie się rozwijają. Jesteś jednym z nich. Dziękujemy za cały wasz wkład we współpracę i twinning”. Uczniowie Katarina i Lina informują o wymianie uczniów ze szkołą partnerską w Ostródzie. O ich zdenerwowaniu na początku, czy zadziała to ze zrozumieniem, czy rodziny są miłe lub jak duże są różnice w codziennym życiu? Podkreślili, że różnice kulturowe są obecne, ale nie mają znaczenia. Szczególnie podobała im się gościnność polskich rodzin, wizyty w historycznych miejscach i oczywiście fenomenalne jedzenie. I wszyscy zawołali: „Jeśli dostaniesz tę lub podobną okazję, skorzystaj z niej!” Po tym, jak Jean Michel Monpays został uhonorowany za zasługi dla partnerstwa miast między Armentières i Osterode am Harz i otrzymał nagrodę za zasługi miasta Rady Miasta Osterode w nagrodę, wszyscy mówcy złożyli podpis w Złotej Księdze miasta.


Foto: Wolfgang Boettner

Tekst w oryginale i w języku niemieckim ukazał się na stronie: https://www.eseltreiber.de/gehe/produkte/nutzen.php?pg=abo&id=10087