Slajd 1
Slajd 2
Slajd 4
Slajd 5

15 sierpnia to data dla Polaków szczególna. Tego dnia obchodzone jest w całym kraju Święto Wojska Polskiego. Nie inaczej było w Perle Mazur, w której również uczczono pamięć bohaterów biorących udział w, kluczowej dla losów Polski i świata, Bitwie Warszawskiej.

 

97 lat po Cudzie nad Wisłą męczęństwo i bohaterstwo walczących o wolną Polskę upamiętniono tradycyjnie także w Ostródzie. Samorząd Miasta Ostróda oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ostródzie wspólnie zorganizowały uroczystości przy pomniku Obrońców Suwerenności i Niepodległości RP.

Obchody, związane również z obchodzonym tego dnia Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. NPNMP. Tuż po niej uroczystości przeniosły się pod pomnik, gdzie okolicznościowe przemówienie do zgromadzonych uczestników wygłosili Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Ostródzie podpułkownik Adam Basak. W swoich przemowach wspólnie odnieśli się do wartości patriotycznych, heroizmu Polaków walczących o swoją i Europy wolność, a także złożyli stosowne podziękowania i gratulacje wszystkim Żołnierzom Wojska Polskiego.

Osobnym punktem uroczystości było wręczenie certyfikatów potwierdzających udział w misjach wojskowych członkom Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych. Wręczenia dokonali Prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ koło nr 37 w Ostródzie, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Ostródzie, oraz Burmistrz Ostródy.

Na zakończenie uroczystości delegacje i przedstawiciele wojska, samorządu, organizacji pozarządowych i mieszkańców miasta złożyły wieńce pod pomnikiem Obrońców Suwerenności i Niepodległości RP.

Pozostałe zdjęcia