Mapa witryny

Ostrzeżenia przed oszustwami

Ostrzeżenia przed oszustwami

UWAGA NA OSZUSTÓW ŻERUJĄCYCH NA KORONAWIRUSIE

– OSTRZEŻENIE PREZESA Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Źródło: ww.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16352

ŁAŃCUSZKI I PIRAMIDY FINANSOWE

To może być np. projekt inwestycyjny z małą opłatą startową, z której część ma być przekazywana na cele charytatywne, a warunkiem otrzymania udziałów jest promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych.

„CUDOWNE” RECEPTY

Z dystansem podchodźmy do reklam i ofert produktów, które rzekomo mają chronić przed koronawirusem. Podobnie do środków medycznych lub suplementów diety, które mają zapobiec zarażeniu – obecnie jeszcze takich nie ma!

OFERTY POMOCY

Odwołanie lotów, wycieczek czy imprez, to też może być okazja dla oszustów. Bądźmy ostrożni, gdy zadzwoni do nas firma oferująca odzyskanie pieniędzy, np. za wyjazd, bilet do teatru.

ZBIÓRKI NA SZCZYTNY CEL

Zachęcamy do pomocy potrzebującym, ale przypominamy, żeby dokładnie sprawdzić organizatora zbiórki, zanim przelejemy nasz datek na konto.

FAKE NEWSY

Rozpowszechnianie fałszywych informacji w internecie to nie tylko wprowadzenie ludzi w błąd i wywoływanie chaosu, ale czasem także próba wyłudzenia pieniędzy lub danych. To może być np. informacja o rządowych obligacjach przeznaczonych na zwalczanie koronawirusa (nie ma takich), czy e-mail z informacją, że nasze konto zostało zamrożone przez rząd z uwagi na stan wyjątkowy.

UWAGA NA ZŁODZIEI

Czas epidemii mogą wykorzystać też zwykli złodzieje, by dostać się do naszych domów. Pretekstem może być np. obwoźna sprzedaż maseczek, płynów do dezynfekcji, testów na wirusa lub wykonywanie ich w domu. Mogą się także zdarzyć próby podszywania się pod urzędników sanitarnych, którzy nakazują opuszczenie mieszkania, wskazując, że ktoś z kim mieliśmy kontakt został zakażony koronawirusem.

ALTERNATYWNE INWESTYCJE FINANSOWE

Bądźmy wyczuleni również na specjalne ubezpieczenia od wirusa, świetne okazje ekstra tanich zakupów, oferty inwestowania na podstawie nieprzejrzystych, niezrozumiałych dla nas zasad czy regulaminów. Pamiętajmy, że „okazje” zbyt dobre, aby być prawdziwe to najczęściej oszustwo.

NIE CHCESZ STRACIĆ PIENIĘDZY – PAMIĘTAJ!

  • Uważaj na reklamy oferujące szybki zysk bez ryzyka, podejrzane maile i załączniki od nieznanych osób.
  • Nie przekazuj swoich danych przez telefon, zwłaszcza nieznanym rozmówcom.
  • Sprawdzaj, czy sposób płatności w internecie jest bezpieczny.
  • Nie wierz, że coś wygrałeś, jeśli w nic nie grałeś.
  • Dokładnie sprawdzaj adres internetowy zbiórki charytatywnej czy sklepu – jeśli cokolwiek wyda ci się podejrzane, nie przekazuj pieniędzy.
  • Nie daj się namówić na zakup „cudownych” suplementów czy urządzeń medycznych.
  • Rzetelny sprzedawca podaje na stronie internetowej dane swojej firmy – jeśli ich tam nie ma, nie ufaj mu.
  • Zawsze powinieneś mieć czas na decyzję – jeśli ktoś każe ci ją podjąć natychmiast, bo okazja się nie powtórzy, najprawdopodobniej chce cię oszukać.
  • Jeśli podejrzewasz oszustwo, zgłoś sprawę policji.

Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie ☎️ 89 642 72 00

Pomoc dla konsumentów ☎️ 801 440 220 lub 22 290 89 16 (pon. – pt. w godz. 8-18)

Pełny dokument do pobrania

Źródło: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16352

PRZYKŁADOWE OSZUSTWA