Mapa witryny

16 grudnia 2022

Human Smart Cities – podsumowanie projektu

14 grudnia odbyła się konferencja podsumowująca projekt Human Smart Cities w Ostródzie. Od samego początku zakładał on współpracę Miasta i mieszkańców we wszystkim, co było nim objęte. W konferencji, którą zainaugurował Burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak udział wzięli m.in. Anna Cieśla i Magdalena Baniewska z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, Dyrektor Zarządu […]

14 grudnia odbyła się konferencja podsumowująca projekt Human Smart Cities w Ostródzie. Od samego początku zakładał on współpracę Miasta i mieszkańców we wszystkim, co było nim objęte. W konferencji, którą zainaugurował Burmistrz Ostródy Zbigniew Michalak udział wzięli m.in. Anna Cieśla i Magdalena Baniewska z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Ostródzie Małgorzata Ostrowska, prelegenci: Ewa Boryczka, Lena Skałba i Marta Popiołek, Bartosz Poniatowski (wykonawca Uchwały Krajobrazowej), Jacek Thiem (wykonawca analizy ruchu), Paweł Jaworski (support przy prototypowaniu przestrzeni Placu 1000-lecia), radni Rady Miejskiej w Ostródzie a także pracownicy ostródzkiego ratusza.

Projekt Human Smart City dotyczy wypracowania zmian komunikacji
w Ostródzie, po wybudowaniu wiaduktu nad torami kolejowymi oraz aktywne włączenie mieszkańców w ten proces. W tym celu wykonane zostały:

  • pierwsze w historii miasta kompleksowe pomiary ruchu ulicznego
    i badania zachowań komunikacyjnych mieszkańców
  • pierwsze w historii miasta kompleksowe podejście do uporządkowania kwestii reklam, które zakończyło się przyjęciem uchwały krajobrazowej
  • pierwsze w historii miasta kompleksowe podejście do planowania przebiegu ścieżek rowerowych, które doprowadziło do wstępnego wytyczenia ponad 13 km nowych tras rowerowych
  • bezpieczne przejścia dla pieszych (przy ul. Kopernika,
    ul. Batorego, ul. 11 Listopada, ul. Mickiewicza)
  • dokumentacje techniczne przebudowy skrzyżowań (ul. Demokracji-Olsztyńska, ul Czarnieckiego-Jagiełły, ul. Czarnieckiego-Chrobrego-21 Stycznia)
  • Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

Każdy z tych elementów był konsultowany z mieszkańcami. Zorganizowaliśmy ponad 30 spotkań – spacery badawcze, rowerowe przejazdy badawcze, konsultacje stacjonarne, spotkania online, konsultacje indywidualne, spotkania warsztatowe. Tak naprawdę to mieszkańcy zaprojektowali każde z wykonanych w ramach tego projektu działań.

Środowa konferencja umożliwiła podsumowanie wymienionych działań oraz pogłębienie wiedzy związanej z tematyką rozwoju miast.

dd