Mapa witryny

Atrakcje Ostródy

Atrakcje Ostródy


Tor Pumptrackowy

W Parku Collisa przy ul. 3 maja powstał tor rowerowy i minirampa. Tor o długości powyżej 100 m składa się z ziemnych garbów
i profilowanych ramp łukowych na zakrętach. Dodatkowo zaprojektowano minirampe o wymiarach: niższa 90 cm wysokości, 250 cm szerokości oraz 680 cm długości, wyższa o wymiarach takich samych jak niższa, lecz jej wysokość wynosi 1,70 cm.


Wyciąg nart wodnych

05.07.2008 OSTRODA JEZIORO DRWECKIE BULWAR WYCIG DLA NARCIARZY WODNYCH NARTY WODNE FOT. TOMASZ WASZCZUK / AGENCJA GAZETA

Na szereg atrakcji składa się również wyciąg nart wodnych. Liczący 800m, sterowany elektronicznie z brzegu, może jednocześnie obsłużyć do 9 narciarzy. Cieszy się niezwykłym zainteresowaniem, przyciągając rzesze zarówno amatorów, jak również profesjonalistów uprawiających tą niezwykłą i oryginalną dyscyplinę sportów wodnych. W dniach 24-26 sierpnia 2012 roku na torze odbyły się silnie obsadzone Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie. Również w 2013 planowany jest turniej rangi mistrzowskiej.
Wyciąg posiada bogatą infrastrukturę wokół -na brzegu zlokalizowano zaplecze dla narciarzyz przebieralnią, natryskami
i wypożyczalnią sprzętu. Cały czas nad bezpieczeństwem korzystających z wyciągu czuwa instruktor i ratownik. Popularność wyciągu szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy narciarzy w ciągu sezonu letniego i stale rośnie.


Plaże miejskie

W pobliżu toru umiejscowiona jest zrewitalizowana plaża miejska z nowymi budynkami socjalno-technicznymi, oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Wybudowano również pomosty, dzięki czemu plaża stała się bardziej funkcjonalna i bezpieczna.

W sezonie letnim miejsce rodzinnego wypoczynku oraz błogich kąpieli, zarówno tych wodnych, jak i słonecznych. Sąsiadująca
z plażą wypożyczalnia sprzętu wodnego umożliwia aktywny wypoczynek na wodzie, oraz poznanie bogatej fauny i flory Jeziora Drwęckiego z perspektywy roweru wodnego lub kajaka.

Druga plaża, nad Jeziorem Sajmino, jest najczęściej odwiedzanym miejscem w sezonie letnim. Przy odrestaurowanych pomostach zainstalowano zjeżdżalnie, cieszące się ogromną popularnością wśród najmłodszych amatorów kąpieli. Dla nieco starszych przygotowano boiska do siatkówki, na których odbywają się regularne turnieje z nagrodami.


Place zabaw

Zmodernizowanych zostało kilka placów zabaw w mieście. Doposażone obiekty zlokalizowane przy ul. Mickiewicza, Herdera,
21 stycznia i Plebiscytowej służą najmłodszym mieszkańcom miasta, jak i turystom  Wymieniono elemeny małej architektury,
a także zakupiono nowe.


Multimedialna fontanna

W pobliżu znajduję się oddana do użytku w 2012 roku fontanna, której centralnym punktem jest replika rzeźby rybaka, od której rozchodzą się promieniście wodotryski. Wyposażona w system audiowizualny przyciąga wzrok wielobarwnymi pokazami świetlnymi przy dźwiękach muzyki. Efekt wizualny podkreśla dodatkowo granitowo-drewniane otoczenie, wzbogacone nasadami roślinnymi. Połączenie wody, światła i muzyki w pełni i jednocześnie symbolicznie oddaje charakter Ostródy- w szczególności zaś nabrzeża Jeziora Drwęckiego.


Amfiteatr

Nowoczesny amfiteatr, oddany do użytku w 2012 roku, uzupełnia bogactwo oferty jaką daje Jezioro Drwęckie i jego najbliższe okolice. Doskonała lokalizacja, komfortowe warunki oraz duża pojemność obiektu ( 2500 miejsc ) pozwala organizować tu szereg imprez artystyczno-kulturalnych. Letnie przeglądy kabaretowe, koncerty muzyczne, oraz wszelkiego rodzaju widowiska artystyczne skupiają na sobie ogromne zainteresowanie, każdorazowo szczelnie wypełniając amfiteatr widzami.

Ostróda przygotowała wyjątkowo obszerną ofertę kulturalną w oparciu o wykorzystanie amfiteatru. Dzień Dziecka, Eliminacje Festiwalu Muzyki Tanecznej, Dni Morza, Dni Ostródy, Olimpiada Gwiazd i koncerty towarzyszące, konkurs Ostróda Reggae Festiwalu to tylko niektóre z planowanych i cyklicznych imprez.


Kanał Ostródzko- Elbląski

Dla większości osób rejs statkiem „białej floty” jest jedynym sposobem na poznanie największej atrakcji turystycznej Ostródy
i Mazur Zachodnich, Kanału Ostródzko-Elbląskiego, najbardziej interesującego pod względem technicznym, unikalnego w skali światowej kanałowego szlaku wodnego. Składa się on z trzech odcinków zasadniczych o łącznej długości 129,8 km oraz z wielu odgałęzień bocznych.

Kanał zaprojektowany został przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke i wybudowany w latach 1852-1860. Największym problemem technicznym było pokonanie 99 metrowej różnicy poziomu wód między jeziorami Drużno pod Elblągiem,
a jeziorem Piniewo na odcinku 11 km. Steenke opracował niezwykle oryginalną koncepcję, która funkcjonuje do dziś
w niezmienionej formie zadziwiając kunsztem XIX wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie tego atrakcyjnego zabytku sztuki hydrograficznej dwóch śluz (Miłomłyn i Zielona) oraz pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny). Statki pokonują pochylnie na specjalnych wózkach. Z całą pewnością podobnie jak 100 lat temu, tak
i dziś, tylko u nas statki pływają po trawie. To trzeba koniecznie zobaczyć.

Szczegółową ofertę uzyskać można na przystani Żeglugi Ostródzko-Elblaskiej, przy nabrzeżu Jeziora Drwęckiego w Ostródzie, gdzie znajduje się też punkt sezonowej informacji turystycznej.W roku 2012 obchodziliśmy 100-lecie powstania żeglugi po kanale, a Kanał Ostródzko-Elbląski został w roku 2007 jednym z 7 Cudów Polski w plebiscycie dziennika „Rzeczpospolita”.


Punkt widokowy

Punkt widokowy mieści się na wieży kościoła Ewangelickiego przy ul. Sienkiewicza 22. Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na całą Ostródę. W drodze na wieżę trzeba pokonać 105 stopni schodów i można podziwiać mechanizm do tej pory sprawnego zegara oraz trzy wielkie dzwony, z których największy ma średnicę 148 cm. Z wieży kościoła odgrywany jest hejnał miasta Ostródy.


Stadion Piłkarski i Park Collisa

Stadion piłkarski składa się z boiska głównego do gry w piłkę nożną o nawierzchni z trawy naturalnej z podgrzewaną murawą, boiska treningowego o nawierzchni z trawy syntetycznej oraz budynku dwukondygnacyjnego z zadaszonymi trybunami na prawie 5.000 miejsc. Cały kompleks boisk posiada sztuczne oświetlenie. Nowoczesne szatnie dla zawodników i sędziów wraz z zapleczem sanitarnym oraz gabinetami do masażu zapewniają znakomity komfort piłkarzom.


Bezpośrednio w rejonie stadionu piłkarskiego znajdują się korty do gry w tenisa ścianka wspinaczkowa, tor pumptrackowy
z minirampą czy mini gokarty.


Nowe miasto

Przy ul. Czarnieckiego znajduje się centrum, z zabudową stylizowaną na zabytkowe kamieniczki. W tym atrakcyjnym kompleksie połączonym z parkiem znajdują się biura, sklepy, obiekty handlowe i usługowe, banki.


Zamek i Muzeum w Ostródzie

Zdj. Koykos Studio

W ostródzkim Zamku można zwiedzić przede wszystkim galerię oraz sale wystawowe muzeum. Znajduje się tu m.in. obraz autorstwa Marie-Nicolasa Ponce-Camusa „Napoleon użycza łask mieszkańcom Ostródy”, list Napoleona oraz medal „Napoleon
w Ostródzie”. Z ostródzkiego Zamku Europą rządził cesarz Napoleon Bonaparte, który zatrzymał się tutaj w czasie kampanii 1806-1807 r.