Mapa witryny

25 maja 2021

System Informacji Miejskiej – zgłoś swoją opinię w Punkcie Konsultacyjnym

W piątek tj. 28.05.2021 r. na targowisku miejskim przy ul. Pionierskiej w godz. 8:00-12:00 stanie punkt konsultacyjny, w którym będziemy zbierać opinię nt Systemu Informacji Miejskiej. System Informacji Miejskiej to, w słownikowym ujęciu: system jednolitych pod względem wizualnym, architektonicznym i konstrukcyjnym nośników przekazujących informacje o charakterze miejskim.W takim aspekcie należy rzec, iż jest to system, […]

W piątek tj. 28.05.2021 r. na targowisku miejskim przy ul. Pionierskiej w godz. 8:00-12:00 stanie punkt konsultacyjny, w którym będziemy zbierać opinię nt Systemu Informacji Miejskiej.

System Informacji Miejskiej to, w słownikowym ujęciu: system jednolitych pod względem wizualnym, architektonicznym i konstrukcyjnym nośników przekazujących informacje o charakterze miejskim.
W takim aspekcie należy rzec, iż jest to system, który niczym wizytówka, prezentuje, unifikuje oraz integruje szereg treści — poszczególnych składowych miasta. Tworzy jego spójny wizerunek, buduje estetykę, a także pozwala na łatwiejszą orientację w terenie.

System ten przeważnie obejmuje oznakowanie:

  • punktów adresowych oraz ulic,
  • dzielnic, parków i innych obszarów,
  • węzłów komunikacyjnych,
  • obiektów użyteczności publicznej (np. urzędy, szpitale itd.),
  • zabytków, obiektów kulturalnych i rekreacyjnych (np. skanseny, muzea, galerii, hale sportowo-widowiskowe itp.),

Ponadto miejska informacja wizualna może odnosić się, w pewnym zakresie, do komunikatów komercyjnych. Wówczas zwykle dotyczy to oznakowania dojść oraz dojazdów do obiektów generujących duży ruch, tj. hotele, targowiska czy centra i pasaże handlowe.

Obecnie chcemy skonsultować z Państwem elementy systemu, które mogą niebawem pojawić się w Ostródzie. Będziemy prezentować rozwiązania dotyczące tablic z nazwami ulic i tablic kierunkowych dla pieszych. Każdy mieszkaniec czy przyjezdny, spacerując, idąc na zakupy lub ogólnie — szukając określonego miejsca, orientuje się w przestrzeni miejskiej, dzięki nazwom, numeracji, zawartych na rzeczonych znakach. Zależy nam, żeby ta orientacja była łatwa, by oznaczenia były czytelne, uporządkowane, ale też przyjemne w odbiorze i charakterystyczne dla Ostródy. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o opinie w tej sprawie. Konsultacji zostaną poddane zaproponowane kolory, wybór kroju pisma oraz rozmiary poszczególnych elementów. W punktach znajdzie się również poglądowa plansza symulująca zastosowanie nowych rozwiązań.  

Liczymy na Waszą pomoc, aby Ostróda stała się miastem jeszcze bardziej atrakcyjnym, a przede wszystkim, prostym do nawigowania przez wszystkich. Prezentacja systemu będzie również dostępna między spotkaniami konsultacyjnymi (29.05 – 09.06.2021) w Urzędzie Miejskim w Ostródzie. Na miejscu będzie można wypełnić także formularz konsultacyjny.

Ponadto, zachęcamy do wypełnienia formularza konsultacyjnego, związanego z SIM-em, a udostępnionego na stronie www.smart.ostroda.pl

Kolejny punkt konsultacyjny stanie 10.06.2021 na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i Czarnieckiego, g. 1200-1600