Ostróda jest znanym miastem turystycznym na Mazurach, rejonu Polski uznawanego za jeden z 7 Cudów Natury. W ostatnich latach parokrotnie zdobywała tytuł najpopularniejszej miejscowości turystycznej oraz Letniej Stolicy Warmii i Mazur. Słynie, przede wszystkim, z unikatowego w świecie Kanału Ostródzko-Elbląskiego, po którym „statki płyną po trawie”. Ostróda postawiła zdecydowanie na rozwój turystyki, sportu i rekreacji.
W samej Ostródzie znajduje się 5 jezior, a tuż przy jego granicach kolejnych dziesięć. Wokół roztaczają się różnorodne lasy, które zapewniają atrakcyjne trasy do biegania, jeżdżenia rowerem lub spacerów.
Każdego roku przybywają nowe możliwości atrakcyjnego spędzania czasu. Po funkcjonujących już, klimatyzowanej sali widowiskowo-sportowej, centrum sportowo-rekreacyjnym, z basenami, salą fitness, gabinetami odnowy, ośmiotorową kręgielnią na Jez. Drwęckim oddany powstał wyciąg dla narciarzy wodnych, druga już, plaża miejska oraz nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny (stadion piłkarski, korty tenisowy – w tym kryte- rolkowisko/lodowisko, oraz Park Collisa) i amfiteatr. Jednym słowem: Ostróda pięknieje z roku na rok.
Warto to zobaczyć!
„Perła Mazur”
Tak nazywano miasto przed wojną, przemawiać za tym może bliskość piętnastu jezior, w tym aż pięciu w obrębie miasta, tutaj jest też centralny port trzech kanałów. Przepływająca przez Ostródę rzeka Drwęca stanowi swoisty rezerwat przyrody. 35-tysięczna Ostróda jest czwartym, co do liczby mieszkańców miastem województwa warmińsko-mazurskiego, położonym w zachodniej części polskiej krainy jezior i lasów – Mazur.
Nasze miasto jest znaczącym centrum turystycznym, odwiedzanym każdego roku przez tysiące turystów z kraju
i zagranicy. Ostróda leży nad pięcioma jeziorami, z których największe, Drwęckie z pięknie zagospodarowanym nabrzeżem znajdującym się w centrum jest jedną z największych atrakcji miasta. Kolejną atrakcją jest molo
o powierzchni prawie 700 m2, co przedłuża trasę tradycyjnych przechadzek po atrakcyjnej zatoce Jeziora Drwęckiego. W 2004 roku oddano do użytku nowe centrum, z zabudową stylizowaną na zabytkowe kamieniczki. W tym atrakcyjnym kompleksie połączonym z parkiem znajdują się biura, sklepy, obiekty handlowe i usługowe, bank. Ostróda jest jednym z najstarszych miast Pojezierza Mazurskiego, a największym na Mazurach Zachodnich.
W malowniczym krajobrazie dziesiątków jezior otoczonych licznymi wzgórzami morenowymi i urokliwymi lasami mieszanymi ciągną się nitki kanałów łączących liczne jeziora w przeurocze szlaki wodne. Lazurowe wody mazurskich jezior, czyste powietrze, bujna flora i rzadkie w innych regionach kraju okazy fauny tworzą doskonałe warunki do wypoczynku. Jednym z głównych atutów Ostródy jest dobrze rozwinięta baza turystyczna, pozwalająca poczuć się dobrze każdemu. Na podkreślenie zasługuje szczególnie bogata oferta gastronomiczna obejmująca sieć lokali od barów fast food, po wyrafinowane restauracje serwujące potrawy egzotyczne.
W zależności od zasobności kieszeni goście mogą odpoczywać w luksusowych hotelach jak: Park Hotel, czy Hotel Promenada, w domach wycieczkowych, pensjonatach, cieszących się sporym wzięciem kwaterach agroturystycznych, lub na polach campingowych i namiotowych.
Możliwości interesującego spędzenia czasu jest w Ostródzie multum. Wędkowanie, plażowanie, zbieranie grzybów, uprawianie żeglarstwa, wycieczki rowerowe, kajakowe i piesze, gra w tenisa, zwiedzanie zabytków, wyprawy krajoznawcze, rejs statkiem do Elbląga trasą jedynego w świecie Kanału, gdzie statki pływają po trawie, udział w licznych imprezach kulturalnych, to tylko część tego, co mamy do zaoferowania. Zapewniamy, że Ostróda to nie tylko znakomite miejsce do odpoczynku, ale również do robienia interesów. Państwa, którzy mają w sobie żyłkę biznesmenów zachęcamy do inwestowania w naszym mieście.
Flaga
Flaga miejska ma kształt prostokąta o bokach 90 cm i 110 cm. Jest on podzielony w krzyż (szachownica) kolorami czerwonymi i białym, przy czym kanton (lewe górne pole przy drzewcu) jest czerwony. W kanton jest wpisany herb miasta bez obrysu tarczy. Dopuszczalny jest w szczególnych okolicznościach wzór flagi bez wpisanego herbu miasta.
Herb
Herb przedstawia rycerza w tarczy hiszpańskiej, w ciężkiej zbroi, na koniu i godzącego kopią smoka. Koń spięty do skoku w prawo. Barwy herbu to : pole tarczy czerwone, rycerz w zbroi złocistobrązowej na koniu białym
z czarną uprzężą, kolor smoka – zielony.
Hejnał
Hejnał miasta Ostróda powstał w wyniku ogłoszenia konkursu. Zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie oraz jego regulamin zostały rozesłane do wszystkich wyższych uczelni muzycznych w Polsce oraz do Związku Kompozytorów Polskich. Przyniosło to nadspodziewany efekt w postaci ponad 50 nadesłanych propozycji hejnału z różnych stron Polski. Można więc śmiało stwierdzić, że ostródzki konkurs nabrał rangi ogólnokrajowej.
Wybrana kompozycja jest muzycznym wyróżnikiem towarzyszącym najważniejszym wydarzeniom w życiu naszego miasta. Ponadto melodia słyszana jest z wieży Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego przy ul.Henryka Sienkiewicza 22. Ocena kompozycji i wyboru zwycięskiej melodii dokonała komisja w składzie: Anna Monist, Leszek Szarzyński, Sławomir Oleczek, następnie wniosek o zatwierdzenie kompozycji został skierowany na Radę Miejską. Swoją opinię na temat hejnału wyrazili również słuchacze Radia Olsztyn i Radio Mazury.
Wybrana kompozycja hejnału miasta otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 2 000 zł. Ogłoszenie wyników oraz premierowa prezentacja zwycięskiego hejnału odbyła się 1 maja 2004 roku o godz. 12.00 na Pl. Tysiąclecia Państwa Polskiego podczas uroczystości obchodów 675-lecia miasta i wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zwycięzcą konkursu został Andrzej Formela z Lęborka.